World Music - Malý průvodce světem world music

Nejlepší alba world music podle prestižních anket

30.01.2018 | Magazíny fRoots, Songlines, evropský žebříček world music WMCE a světová platforma TWMC zveřejnily na sklonku roku výsledky anket o nejlepší album. A shodly se na společném vítězi: album Ladilikan natočeném malijským Triem Da Kali ve spolupráci s newyorským Kronos Quartetem.


Do anket každoročně hlasují stovky odborníků a publicistů z celého světa a výsledky proto mají na scéně world music a folku velkou váhu.

Vznik mnoha nahrávek, labelů a mezinárodních projektů prý vychází ze šílenství, stavu, který na sebe dobrovolně vztahují lidé z world music: jinak totiž své ekonomicky sebevražedné počínání nazvat nedokážou. Navzdory špatné kondici hudebního průmyslu a černým předpovědím, vytvářejí bez známky únavy paralelní scénu (nikoliv ghetto!), těžící z multikulturního nadšenectví, touhy objevovat, lokálního patriotismu a prachobyčejné lásky k hudbě - ať to stojí co to stojí. Bankrotáři by mohli vypravovat, dejme tomu belgický producent Michael Winter, nucený po zamítnutí schengenských víz konžské skupině Kasai Allstars zrušit kdysi naplánované evropské turné, čímž přišel málem na buben. Za dva roky už seděl znovu v sedle a producíroval se s úsměvem po veletrhu Womex, kam se mimochodem pořád v říjnu sjíždí na tři tisíce delegátů a co možná někoho překvapí, zasloužilé pionýry world music střídá nová generace, takže "hudební obchod s lidskou tváří" na úbytě rozhodně neschází. 

I z toho důvodu vzniklo v roce 2017 úctyhodné množství nahrávek a na světové scéně se objevila celá řada dosud naprosto neznámých jmen.

Anketa britského magazínu fRoots ZDE

Anketa britského magazínu Songlines ZDE

Evropský žebříček world music ZDE

Transglobal World Music Chart ZDE

 

Výběr z nejúspěšnějších alb

Trio Da Kali and Kronos Quartet – Ladilikan

Orchestra Baobab – Tribute to Ndiouga Dieng

Oumou Sangaré – Mogoya

Omar Sosa & Seckou Keita – Transparent Water

Lankum Between -  The Earth And Sky

Saz’iso - At Least Wave Your Handkerchief At Me – The Joys And Sorrows Of Southern Albanian Songs

Rhiannon Giddens  - Freedom Highway

Dona Onete - Banzeiro  

 Kapela Maliszów - Wiejski Dżez  

Zpět na titulní stranu