World Music - Malý průvodce světem world music

Colours of Ostrava 2017

08.06.2017 | Ani letos náš největší multižánrový festival neslevuje z pestré nabídky té nejzajímavější hudby z celého světa.


Do Ostravy se každoročně vyplácí zajet už jen kvůli tomu, abyste zjistili, co nového se odehrává na scéně world music, jazzu nebo folkrocku. Méně známá jména by vás neměla odrazovat, protože se za nimi skrývá fascinující hudba o které jste možná dosud netušili.

Festival se koná od 19. do 22. července v industrálním areálu Dolních Vítkovic a kompletní program a informace o prodeji vstupenek najdete ZDE

Afro Celt Sound System

S pozměněnou sestavou, čerstvou energií a novým mistrovským albem Source se na Colours vrací skupina proslulá neobyčejně horoucí fúzí gaelských a západoafrických hudebních tradic prokrvených náporem elektrobeatů.

Faada Freddy

S pětičlennou francouzskou a cappella vokální skupinou senegalský zpěvák předvádí hudební show, jakou jste pravděpodobně ještě neviděli a pro kterou marně hledáte slova přirovnání. Opravdu, ledaže byste, jen tak pro představu, sloučili dohromady Bobby McFerrina, Mahalii Jackson, Otise Reddinga a ZAZ.

Speed Caravan

Berbersko-rock-elektro-mbalaxové monstrum hardrockového loutnisty. Mehdi Haddab z Alžírska, zaseklý v obdivu k rockovým 70. létům, žene naspeedovanou karavanu v nepatřičných rytmech: severoafrické chaabi, hard rock, funky a disco.

Melt Yourself Down

Vyšinutý apokalyptický nářez s frenetickým řevem a kvílejícím saxofonem. Než se rozhodnete strávit poslední večery na Zemi s londýnskými hudebními radikály Melt Yourself Down, měli byste si vše pořádně rozmyslet. Poslouchat u toho vyšinutý apokalyptický nářez s frenetickým řevem a kvílejícím saxofonem je totiž jen pro silné povahy.

King Creosote

Skotský písničkář přistižený někde mezi nebem a zemí. Než se pitvat v termínech, jestli je King Creosote víc indie folk, folk pop, folk nebo folkrock, soustřeďme se na podstatné: padesátiletý písničkář patří mezi nejzářivější skotské hudební drahokamy. O tom žádná.

Donny McCaslin Group

Jazzmani amerického saxofonistu a skladatele plácají s uznáním po zádech už bezmála dvacet let a tři nominace na Grammy nezískal Donny McCaslin také jen tak pro nic za nic. Když se ale na doporučení bigbandové kapelnice Marie Schneider přišel na jeho elektro-akustický kvartet osobně podívat do newyorského klubu David Bowie, saxofonistova kariéra nabrala naprosto nečekaný obrat: Bowie totiž McCaslina a jeho kapelu požádal, aby s ním natočili album Blackstar, jak se ukázalo, Bowieho poslední životní mastrštyk.

Dorantes & Renaud Garcia-Fons

Klenot flamenkového klavíru a kontrabasový Paganini. Fenomenální duo propojené v neuvěřitelném hudebním dialogu vykazující všechny známky události, z níž se tají dech a chybí pro ni srovnatelná měřítka. Natož slova vyjadřující jeho hloubku, dramatičnost a lyriku vyvěrající z flamenca, jazzu, klasiky, arabské melodiky a brazilské bossa nova.

Sam Lee & Friends

V současnosti nejzářivější hvězda moderního anglického folku, pro kterou prý setkání s britskými a irskými kočovnými travellery a Romy představovalo něco “jako objevení nového živočišného druhu”.

Louis Berry

Řízný rock´n´roll podložený vírou, že v lidských duších dokáže ještě pořád rozpálit oheň. Odráží se v něm autentický hudební příběh pětadvacetiletého mladíka z předměstí Liverpoolu, kde když se řekne život, znamená to něco docela jiného, než to, o čem slyšíme zpívat v hitparádách.

St. Paul & The Broken Bones

Svatý Pavel a jeho nadupaná soul-rocková kapela. The Rolling Stones si je vybrali za předskokany, Američané tvrdí “the whole country needs a shot of vocalist Paul Janeway's old-school soul group” a zprvu skeptičtí Angličané, po té, co odvázali Glastonbury, nadšeně přikyvují: sledujete kapelu naprosto zjevně milující živou show, která vás ať už chcete nebo nechcete dostane.

Ferocious Dog

Vrchovatá dávka folk-punku od legendární britské kapely už jen názvem ponechávající minimální prostor pro pochybnosti, jestli na její kousnutí existuje účinná dezinfekce.

Blazin' Fiddles

Houslovou euforii řízenou neuvěřitelnými Jennou Reid a Brucem MacGregorem a dotýkající se hráčských možností, prokládá šestičlenná skupina vzdušnými skladbami s doprovodem kláves Anguse Lyona, aby vzápětí nasadila k expresivní nakažlivé dupárně. A pokud s vámi ta hudba nic neudělá, raději roztáhněte ruce, jestli už náhodu neležíte v rakvi.

The Carny Villains

Bláznivý cirkusácký taneční mejdan. Koktejl swingu, skáčka, Balkánu a punkrocku. O šestičlenné kapele z Bristolu kombinující cirkusáctví a humor s bezkonkurenční energickou taneční dupárnou se nesou fámy z festivalu WOMAD, který pořádá Peter Gabriel, i z Glastonbury. S varováním: pouze na vlastní nebezpečí, tedy pokud vám není jedno, jak večer dopadnete.

Dudu Tassa & The Kuwaitis

Iraq´n´roll: rocková hudba zrozená z lidsky ohromujícího příběhu.Izraelská rocková hvězda Dudu Tassa je kanón střihu Rachida Tahy a jako on pátrá v minulosti. Nově s ním můžeme sdílet rehabilitační příběh architektů novodobé irácké hudby naplněný arabsko-židovskou nenávistí, ponížením a pokusem vymazat jména Dudových příbuzných - strýce a dědečka Saleha a Daouda al-Kuwaity - z historie.

Elephant Sessions

Progresivní směs neo tradice, rocku, funky a skáčka alias Nepolapitelná krása z Highlands. Elephant Sessions zřetelně formulují moderní podobu skotské tradiční hudby, která si nadále hýčká taneční adrenalin a vztah k silným melodiím, instinktivně však staví na perspektivách budoucnosti, do níž patří otevřenost světu.

Hańba!

Divoká punková vzpoura míchající minulost s varováním před přítomností. Že čtyři dělničtí kluci v placatých čepicích do dneška nespadli díky stroji času z 30. let minulého století, zjistíte nejrychleji podle průkazů totožnosti. I tak se tomu štáb americké stanice KEXP natáčející jejich koncert zdráhal zprvu uvěřit, tedy než Hańba! spustila divoký a naštvaný punkový folk-klezmer-šraml.

XIXA

Uzemňující koktejl namíchaný z rockové psychedelie, peruánské cumbie a pouštní magie Tucsonu. Zájem o peruánskou cumbii chicha neubývá, naopak. A myslet přitom na vzdání úcty jejím průkopníkům z 60. let je nejspíš správné. Ďábel obdivu se ale skrývá v detailu: dost věcí se v chicha točí okolo psychedelie a můžeme-li tomu věřit, účinek se prý blíží vlivu magického amazonského nápoje ayahuasca. Přišla na to i kapela XIXA z arizonského Tucsonu - bokovka kytaristů a zpěváků Briana Lopeze a Gabriela Sullivana, sidemanů Calexico, Sergio Mendozy a páteřníků sestavy Giant Sand, vedené charismatickým Howe Gelbem, se kterým na Colours vystoupili loni.

Leyla McCalla & Band

Jedinečná zpěvačka, violoncellistka a banjistka vzdává v New Orleans hold haitským kořenům. Její půl na půl autorská a lidová hudba je svého druhu symbióza tradice haitských trubadúrů doprovázejících se od 18. století na banjo a přenesená do Louisiany, neworleánského jazzu, cajunu, blues a černošských tradic Severní Karolíny.

Xylouris White

O tom, co mají společného Kréta a Melbourn, můžeme leda žertovat, nicméně vzdálené zeměpisné body nyní spojuje souznění vynikajícího bubeníka Jima Whitea (Dirty Three, Bill Callahan nebo Cat Power) s loutnistou Giorgiosem Xylourisem. Spojení dokonale přirozené a vzájemně se obohacující, vždyť krétskému (řeckému, chcete-li) folklóru nakažení jazzem, punkem a alternativou vyloženě sluší a výsledný amalgám je náramně přitažlivý. Oba hudebníci se s ničím moc nemažou, v názvu projektu jednoduše spojili svá příjmení.

Ginkgoa

Americký swing s francouzským šarmem. Electroswing je prima, čeho je ale příliš, toho je zkrátka hodně. Pokud ale francouzskou kapelu Ginkgoa táhne rozpustile energická americká zpěvačka, herečka a tanečnice Nicolle Rochelle, je to víc o swingu, neworleánském jazzu, blues, bossa nova a šansonu než o elektronice. Tančí přitom i ti, co by to do sebe nikdy neřekli.

 

Zpět na titulní stranu