World Music - Malý průvodce světem world music

Fantasiatango (2010)

Johanna Juhola

Texicali

31.08.2010 | Tango nuevo z Finska. Hráčka na akordeon zatraceně velkého formátu s bujnou fantazií. Navíc na fotograficíh i ve skutečnosti připomíná Johanna Juhola cosi mezi dredatým Střihorukým Edwardem a Pipi Punčochatou.


Finsko: fjordy, sobi, sauny, Nokia a……..světe zboř se, tango. Jasně, nejpopulárnějším tancem v zemi je tango a nejznámější písní, skoro hymnou, tango Satumaa, což respektoval i Frank Zappa: když v roce 1974 koncertoval v Helsinkách s kapelou nacvičil a Napoleona Murphy Brocka nechal ve finštině zazpívat Satumaa, hymnické snění o pohádkové zemi, kde kytky neodkvétají. Kdo nevěří ať si poslechne jeho album You Can't Do That On Stage Anymore vol. 2.

Tango přišlo do Finska ve 20.letech minulého století. Z měst začalo postupně pronikat na venkov a během 2. světové války se proměnilo v důležitý spiklenecký komunikační prostředek. Melanchonické mollové melodie za doprovodu po citeře kantele druhého národního nástroje se mezi Finy velmi rychle ujaly. Nostalgické, hořkosladké a milostně toužebné texty absorbující lidovou poezii stavějící na vztahu k přírodě v podstatě symbolizují finskou duši; národní mentalitu klidu a přirozeného smutnění. „My si mezi sebou neumíme říkat velká emocionální vyznání a na dramatická vyznání lásky si také nepotrpíme, namísto toho posloucháme a tančíme tango,“ vysvětlila  akordeonistka Maria Kalaniemi sledující sofistikovanější linii tango nuevo Astora Piazzolly.

Svéráznou podobu dostalo argentinské tango také díky záměně charakteristického bandoneonu za akordeon a skutečnosti, že hudbu Finové přejali od Němců, tedy v daleko statičtější, řekněme „pochodovější“ a původního sexuálního náboje zbavené podobě. V 70. letech zájem o tango, hravě předtím konkurující ataku samotných Beatles upadl, ale když se v roce 1985 uspořádali ve městě  Seinäjoki první ročník festivalu Tangomarkkinat tangománie znovu nastartovala. Koná se dodnes, navštěvují ho statisíce lidí a další miliony sledují v televizi vyhlášení zpěvácké a taneční soutěže o krále a královnu tanga.

Johanna Juhola vyšla ze stejné líhně jako světově proslulí finští akordeonisté Maria Kalaniemi a Kimmo Pohjonen: na Sibeliově akademii promovala předloni. A jestliže vás minuli, Johanně už uniknete těžko. Hraje tak jak třeštivě vypadá: bez stereotypů a automatického předpokladu, že tango musí být nutně vážná záležitost; nebo alespoň kultivovanější. Její druhé, kompletně instrumentální  album Fantasiatango přesahuje do všech tradičních i experimentálních projektů, kterých se dosud zúčastnila. Slyšíme rozjívenost a teatrálnost hudby komponované pro cirkusová a divadelní představení, jazzové kudrlinky i nerozpletilné napojení tanga na finský venkov. Johannin akordeon s klavírem a harmoniem Milly Viljamaa vytváří kmen, z něhož se odlupují přitažlivé melodie; skvělí jsou rovněž kytarista Roope Aarnio s kontrabasistou, hlavně ve skladbě A Midsummer´s Feast. Albem se také jako liána pne chvíli ambientní, jindy dramatická elektronika Tuomase Norvio vrcholící hymnickým opusem Carlos: fantastickou poctou králi tanga, argentinskému zpěvákovi Carlosu Gardelovi, jehož hlas Norvio do Johannina akordeonového výbuchu vášně nasamploval.

Zdravou dávku extravagantnosti potvrdila Johanna Juhola také na loňském veletrhu WOMEX: během zahajovací reprezentativního koncertu severské hudby jako jediná neseděla na podiu, ale nechala na sebe namířit reflektor do nejvyššího patra sálu a spustila část své slavné skladby Fantasiatango, kterou zahrála v roce 2007 na otevíracím koncertě Eurovision Song v Helsinkách. Ta je zdobou i tohoto mnohovrstevnatého alba.

Texicali

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět