World Music - Malý průvodce světem world music

Ročník:   festival:
Předchozí Strana: 1 2 3 4 5Další

Hudba je život. Hudba je společenství. Hudba je oslava.

15.09.2021 | Folkové prázdniny - Náměšť nad Oslavou / Česká republika (2021)

Hudba je život. Hudba je společenství. Hudba je oslava.

Jaké byly letos Folkovky? V časech covidu? Skvělé, proč se vlastně ptáte? Vy neznáte heslo, kdo nevěří na zázraky, není realista? Více zde >>

 
Folkové prázdniny 2019 - Cesta do hudebníkovy duše

Existují rodinné festivaly kde vám je sice prima, po týdnu ale marně přemýšlíte, co jste na nich zažili. Zatímco Čarokrajnou tkalcovnu, vdechnutí duše obřímu pohádkovému mlýnu nebo většinu koncertů na Folkových prázdninách z hlavy na dlouho nedostanete. Návštěvníkovo nazírání na umění a hudbu lze formovat různě, nenápadně vzdělávací způsob, jaký léta volí dramaturg Michal Schmidt u nás však nemá obdoby. Smazat ostrý kontrast mezi dětskými hrátkami a krutými židovskými písněmi z 2. světové války není přece vůbec snadné, jemu se to přesto podařilo. K ruce má sice vnímavé a citlivé posluchače, které si koneckonců za ta léta vychoval, i tak to nelze brát za samozřejmost. Bavíme se ale o Folkových prázdninách....

 
Semknuti sluncem, hudbou a čímsi navíc

Festival bez ochranky, se samými dobrovolníky? Se starostou hledajícím místnost pro kolegy, když svou zasedačku uvolnil pro konferenci Kolokvium? Chleba s pomazánkami pro muzikanty namísto opulentních hostin? K tomu všudepřítomné výtvarné pábení Rosti Pospíšila a hudební dramaturgie, která by se měla vyučovat na školách? Zkrátka: na škále od jedné po radost, nepřestávají být Folkovky radostí na druhou.

 
Chvála protestních písní, apely Grahama Nashe a příběh orchestru El Gusto

Každý den neuvěřitelný hudební zážitek. Sympatická redukce návštěvnosti. Důraz na politická témata dneška a setrvalý údiv nad vstřícností publika směrem k neznámé hudbě z celého světa. Takový byl letošní nejvýznamnější středoevropský festival world music, folku a tradiční hudby.

 
Od úsměvu k úžasu

Letos snili cirkusáci s dramaturgem společně, zahrnout do toho můžeme ale i návštěvníky: ze snu totiž budily také některé koncerty, na domácí poměry až troufale náročné. To ale k Folkovým prázdninám patří. Psát o nich jako o jednom z programově nejsilnějších festivalů u nás se proto blíží zbytečnosti: to je prostě fakt.

 
Gradující africký tranz, Grande dame z Amazonie a šansony ze Záhřebu.

Zatímco v minulosti překonával nejvýznamnější středoevropský festival world music, folku a tradiční hudby rekordy v počtu vystupujících z celé planety, letos přidal návštěvnický a se sto tisícovým davem dosáhl podle organizátorů kapacitních limitů.

 
Festival, kterému snad nikdy nespadne řemen

Asi není třeba propadat nadšení, protože víme, že se vlastně každoročně opakujeme, ale nechť: letošní Folkové prázdniny stály opět za to a potvrdily svou výjimečnost na domácí festivalové scéně. A pokud to vezmeme z té humornější stránky, za zaznamenání stojí z pohledu dramaturga Michal Schmidta jediná kaňka: "Jezdí k nám stále víc lidí."

 
Zlomené srdce Anoushky Shankar a Noemova archa pro uprchlíky

S novým názvem Rudolstadt Festival a v ozvěnách uprchlické krize proběhla v malém durynském městě už po šestadvacáté opulentní přehlídka world music, folku a tradiční hudby. Návštěvnický rekord byl opět překonán - letos přes 80 tisíc - což při pohledu do programu naplněného naprosto neznámými jmény může leckterého nováčka překvapit, starého harcovníka už nikoliv. Tak to zkrátka v Rudolstadtu poslední léta chodí.

 
Psychedelický masakr a broušení flamenkového diamantu

Probíhající výjimečný stav ve Francii, uprchlická krize a válka v Sýrii představovaly na veletrhu Babel Med všudypřítomná témata, nezastínily však pravý důvod návštěvy mnoha organizátorů: vybrat si z pestré hudební hostiny lahůdky pro své festivaly. Nechyběla ani početná česká výprava, vydávající po skočení společné obchodnické resumé: co do nabídky, jednalo se o jeden z nejbohatších ročníků.

 
Folkové prázdniny 2015 - Neběžná odvaha

Kulatá festivalová výročí organizátoři v lásce příliš nemají, pokud je rovnou nebudí ze sna. Očekávání návštěvníků a nostalgických pamětníků, že oslavný program málem rozpůlí vesmír, jsou totiž vysoká. Folkové prázdniny letos slavily třicítku, a kdo to netušil, užíval si jen spokojeně další mimořádný ročník. Tak to má být. Tak to hlavní dramaturg Michal Schmidt chtěl.

 
Předchozí Strana: 1 2 3 4 5Další