World Music - Malý průvodce světem world music

Ročník:   festival:
Předchozí Strana: 1 2 3 4 5Další

Folkové prázdniny 2017 - Od úsměvu k úžasu

03.09.2017 | Folkové prázdniny - Náměšť nad Oslavou / Česká republika (2017)

Folkové prázdniny 2017 - Od úsměvu k úžasu

Letos snili cirkusáci s dramaturgem společně, zahrnout do toho můžeme ale i návštěvníky: ze snu totiž budily také některé koncerty, na domácí poměry až troufale náročné. To ale k Folkovým prázdninám patří. Psát o nich jako o jednom z programově nejsilnějších festivalů u nás se proto blíží zbytečnosti: to je prostě fakt. Více zde >>

 
Festival, kterému snad nikdy nespadne řemen

Asi není třeba propadat nadšení, protože víme, že se vlastně každoročně opakujeme, ale nechť: letošní Folkové prázdniny stály opět za to a potvrdily svou výjimečnost na domácí festivalové scéně. A pokud to vezmeme z té humornější stránky, za zaznamenání stojí z pohledu dramaturga Michal Schmidta jediná kaňka: "Jezdí k nám stále víc lidí."

 
Psychedelický masakr a broušení flamenkového diamantu

Probíhající výjimečný stav ve Francii, uprchlická krize a válka v Sýrii představovaly na veletrhu Babel Med všudypřítomná témata, nezastínily však pravý důvod návštěvy mnoha organizátorů: vybrat si z pestré hudební hostiny lahůdky pro své festivaly. Nechyběla ani početná česká výprava, vydávající po skočení společné obchodnické resumé: co do nabídky, jednalo se o jeden z nejbohatších ročníků.

 
Zlomené srdce Anoushky Shankar a Noemova archa pro uprchlíky

S novým názvem Rudolstadt Festival a v ozvěnách uprchlické krize proběhla v malém durynském městě už po šestadvacáté opulentní přehlídka world music, folku a tradiční hudby. Návštěvnický rekord byl opět překonán - letos přes 80 tisíc - což při pohledu do programu naplněného naprosto neznámými jmény může leckterého nováčka překvapit, starého harcovníka už nikoliv. Tak to zkrátka v Rudolstadtu poslední léta chodí.

 
Folkové prázdniny 2015 - Neběžná odvaha

Kulatá festivalová výročí organizátoři v lásce příliš nemají, pokud je rovnou nebudí ze sna. Očekávání návštěvníků a nostalgických pamětníků, že oslavný program málem rozpůlí vesmír, jsou totiž vysoká. Folkové prázdniny letos slavily třicítku, a kdo to netušil, užíval si jen spokojeně další mimořádný ročník. Tak to má být. Tak to hlavní dramaturg Michal Schmidt chtěl.

 
Colours of Ostrava 2015 - Afričané v tranzu, pákistánké qawwali a temné country z Austrálie

Multižánrový festival se nezbavuje potřeby představit v současnosti to nejakutálnější na scéně world music, folku a alternativního country. Ve většině případů jako první v České republice. Přesvědčit jste se o tom mohli v nádherném industriálním areálu Dolních Vítkovic ve dnech 16.-19. července.

 
Severské tropy a ztracená tabu

Na world music festivalu v duryňském Rudolstadtu nepřestává udivovat několik věcí: stoupající návštěvnost, vstřícnost obyvatel města beroucí akci za svou a vytříbený, v podstatě velmi náročný program. Osmdesátitisícový dav do Rudolstadtu přitom nepřivádějí hvězdy světového kalibru, ale naopak často neznámé, na své objevení teprve čekající kapely. Riskantní záměr nicméně dramaturgovi Bernhardu Hannekenovi vychází už čtvrt století.

 
Vstávejte ptáčata, rojení hvězd začíná

Náš nejstarší festival world music v rámci své pověsti i letos naplno překvapil: takové rojení velkých hvězd, ale předpokládal málokdo. Jakoby Respect předčasně slavil kulaté narozeniny, přitom nás čeká teprve 18. ročník.

 
Poslouchejte svět, jeho srdce bije na Babelu.

Letmý pohled na mapu a je vám hned jasné, že Středomoří na nedostatek hudební pestrosti trpět nemůže. Veletrh Babel Med v Marseille se ale z původně středomořské tančírny proměnil v akci hostící muzikanty ze středu Afriky, Kanady, Jižní Ameriky nebo severu Evropy, takže, věrný svému názvu, i jedenáctý ročník připomínal opravdový hudební Babylon.

 
Folkové prázdniny - Kůň v hudebním Babylonu

Pro jeho název festival média stranící se zakonzervovanému českému folku nešťastně ignorují. Stejně tak zarytí folkaři: program náměšťské akce pro ně představuje doslova exotické území, kde by většina z nich zřejmě zabloudila.

 
Předchozí Strana: 1 2 3 4 5Další