World Music - Malý průvodce světem world music

Radosti i smutky (2010)

Různí umělci

Indies Happy Trails Records

22.09.2010 | Festival stmelený nehlasitou, snad i komorní, v každém případě nemainstreamovou hudbou, jinde málo vzývanou. Myšleno v Čechách, kdy vyjímky potvrzují pravidlo.


Folkové prázdniny staví na komorním prostředí renesančního zámku, ale nepodřizují se mu: vichr sanfranciské písničkářky Rupy Marya a její kapely The April Fishes střídající v obrovském nasazení argentinské tango, Latinu, balkánskou cikánštinu a francouzský šanson vtěsnal snad poprvé v historii tančící publikum i do metrové mezery dělící publikum od podia. Brněnské Čankišou s hostujícím madagaskarským zpěvákem a hráčem na bambusovou citeru valihu Rajerym proto raději dramaturg Michal Schmidt přesunul do zámeckého parku.

Album návštěvníkům nabízí zpětné prožití nezapomenutelných okamžiků – rozhodně se to týká skotské skupiny Moishe´s Bagel – a těm potenciálním možný důvod se do Náměště nad Oslavou příště vydat.

A pro pořádek, zachycuje také Spakka-Neapolis 55 ( nástupci Spaccanapoli) s vynikající zpěvačkou a tanečnicí Monicou Pinto, rumunskou Transkapelu, maďarský Cimbaliband nebo Horňáckou cimbálovou muziku legendárního Martina Hrbáče.

Jako bonus Mendelssohna-Bartholdyho v nočním podání kastelána Marka Buše, rozeznávajícího chrámové varhany kostela sv.Jana Křtitele.

Indies Happy Trails Records

Jiří Moravčík

Zpět