World Music - Malý průvodce světem world music

Balfron Promise (2018)

47Soul

Cooking Vinyl

22.06.2018 | Arabský underground přitvrzuje a radikálně mění strategii: lokální témata zanáší na globální scénu prostřednictvím nesmírně energické elektro taneční hudby, podtržené direktivním apelem: je nám jedno, odkud jste, poslouchejte a přestaňte si nalhávat, že naše problémy se vás netýkají.


Čtveřice raperů a hudebníků sice pochází z palestinské diaspory, vlastní však rozdílné pasy: El Far3i a El Jehaz jordánský, Sbeit izraelský a Z the People americký. Vízové problémy vyřešili rezidencí v Londýně, odkud vypustili dalekonosný debut: odvážně tvrdé dupnutí do země – jako v levantském tanci dabke, odteď nejen společenské události, už také aktivistickém prosazení palestinské identity, symbolizované novým žánrem shamstep. Kosmopolitní mix hip hopu, agresivní západní elektroniky, dubreggae a arabského dabke, promyšleně využívající zvuku flétny mijwiz, tradičních bubnů a nabroušených kytar, odkazuje k historickému území Bilad Al Sham (Levante), zahrnujícímu Libanon, Palestinu, Izrael, Jordánsko a většinu Sýrie, kde dabke už dlouho znamená víc než svatební tanec.

Ačkoliv se 47Soul nepovažují za politickou skupinu, palestinský background je do takové pozice staví; ostatně už samotný název skupiny je narážkou na okupaci Palestiny. „Je to pro nás požehnání i prokletí. Nechceme, aby si někdo myslel, že palestinskou otázku používáme jako nosič pro naši hudbu,“ tvrdí 47Soul, podtrhující globální uvažování dvojsmyslem titulu Balfron Promise. Neboli Balfourova deklarace z roku 1917, přislibující právo židovského národa založit na území Britského mandátu Palestina stát Izrael a legendární věžák The Balfron Tower, postavený v 60.letech pro nejchudší obyvatele východního Londýna. Developeři se nájemníků nedávno zbavili, několik dočasně nevyužitých luxusních bytů však poskytli umělcům a kosmopolité 47Soul tím získali jak důležitou tvůrčí základnu, tak příležitost k metaforické konfrontaci bezdomoveckého údělu Palestinců nucených žít mimo domov a Britů, vystrnaděných byznysem.

V pravém slova smyslu explozivní album necílí výhradně na arabské komunity (hodně skladeb je napůl zpíváno v angličtině) a palestinsko-izraelský konflikt neeskaluje. Zmíněn je pouze v souvislosti s výbušným Trumpovým prohlášením Jeruzaléma za hlavní město Izraele. V neschematickém albovém poselství o překlenování geografických a kulturních hranic se nejednou zmiňuje slovo mír, kterému ovšem na zprofanovanosti zrovna ubírá aktuální světové dění a texty obecně podněcují víc k debatě, než k roztržkám. Z aktivismu 47Soul ubrat umějí: humorem (ve skladbě Gamar sní o návštěvě Měsíce) i nadsázkovým cílem: naučit svět tančit něco jiného než Macarenu.

Protiváhou jim je singlový song Mo Light: jestli nejpolitičtější, posuď každý sám, zato nejvzteklejší určitě: „I don’t mind that you blind to fact that you killing me, but if you lie when you’re seeing it.“

Cooking Vinyl

Jiří Moravčík

 

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět