World Music - Malý průvodce světem world music

And If You Will Come to Me (2019)

Idan Raichel

Cumbancha

18.08.2019 | Dejme šanci lásce


Na Boha si izraelský zpěvák a skladatel nehraje, ke stvoření světa přesto nabízí alternativu: co kdyby nejprve namísto chaosu přišla láska, trpělivě čekající na slunce, vodu, nebesa a Adama s Evou? A teprve potom by Bůh ideální svět zkorigoval a vytvořil zlomená srdce, smutek a pláč?. Nové album Ve'eem Tavo'ee Elay (And If You Will Come to Me), uvažující v rovině život je příliš krátký na to, abychom se navzájem nenáviděli, dejme raději šanci lásce, patří k jeho nejoptimističtějším.

Označení hitmaker k Raichelovi vždycky sedělo. I naléhavě znepokojivé a politické vzkazy dokázal obalit chytlavými popovými melodiemi a použijeme-li kulinářský příměr, neváhal přes míru cukrovat. Zároveň s hudebníky z celého světa bořil neprostupné zdi, křivící naše vnímání svobodného života a probouzel v mnohých naději, v časech válek nedostižitelný pocit. Využíval také to, co mu v Izraeli spadlo do klína: nepředstavitelně pestrou kulturu stvořenou evropskými, africkými a arabskými přistěhovalci.

Nové album, vedle vzývání lásky, odráží hlavně Raichelovo prozření: došlo mu, že ve čtyřiceti letech už nepatří nejmladší internetové generaci. Ta má docela jiné priority, hlavně elektroniku a hudba u ní testem času prochází rychleji, než dříve. Odstřihnout od mládeže se ale Raichel nehodlá a zároveň touží po „vibracích staré dobré školy" - hlasech, opravdových nástrojích, zděděných hudebních tradicích a hudbě s obsahem, který ji přesahuje. Zdánlivý rozpor vybalancoval způsobem, jak umí snad jen on: přizváním hostů bez ohledu na věk, zemi a dosavadní úspěchy. Izraelské hudební legendy -  Zehava Ben a Berry Sakharof - prostřídal s mladou kubánskou zpěvačkou Danay Suarez a teprve sedmnáctiletou Yahalom David z izraelské etiopské komunity, kterou ve studiu, museli ze zákona doprovázet rodiče.

Etiopští Židé, označující se za jeden z deseti ztracených kmenů Izraele, narážejí v novém domově na spoustu předsudků a problémy s integrací. Izraelská vláda pro ně paradoxně udělala zpočátku maximum: během tajných operací jich v 80. a 90. letech desetitisíce letecky přepravila z Etiopie do Izraele. Ve skladbě Ketero (Let's Meet) mladičká Yahalom David napětí obrušuje hrany pozvánkou: „Etiopie je moje země, moje identita. Dovolte, abych vás vzala za ruku a v září, kdy všechno rozkvétá, vám ukázala svou krásnou zemi."

O jeden z vrcholů alba se postaral také tuarežský kytarista Bombino z Nigeru. Skladbu Imidiwanine (My Friends) totiž neberme jen za vzkaz do pouštního Sahelu, patří všem: „Povstaňte, prokažte si lásku a zastavte vzájemnou nenávist. Život je příliš krátký." 

Cumbancha

Jiří Moravčík

 

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět