World Music - Malý průvodce světem world music

Missing Chapters (2019)

Moken

Moodswing Records

02.01.2020 | Usnout z hudební nudy je nejhorší. A věřte, to vám s kamerunským zpěvákem rozhodně nehrozí.


Disponuje divoce proměnlivým hlasem, ze kterého slabší povahy dostávají mořskou nemoc. Naprosto nepředvídatelně a s gustem střídá baryton s falsetem, rap s divadelní teatrálností a mluvené slovo s výkřiky, jakoby měl v hlavě kolo smrti s bláznem na motorce.

Proto tolik publicistických odkazů na Sarah Vaughan, Scotta Walkera, Ninu Simone nebo Vana Morrisona, což je důsledek srovnávací nouze a ještě zoufalejší pokud přijde u Mokena řeč na hudbu. Ze sebetitulu „avantgardní afropopový umělec“ ani náhodou nevyčtete obsedantní potřebu vyvrcholit po té, kdy vás jako pavouk zamotá do sítě kamerunské makossy, afrobeatu, rocku, malijského pouštního blues, jazzu, freakfolku a čert ví čeho ještě. K tomu spontánně, často úplně jinak než byste čekali, hraje na kytaru, akordeon, klavír, saxofon, ngoni, kalimbu…

Ne, popisovat hudbu Kennetha Nungy je fakt řehole. Vezměte si rytmicky nátlakovou skladbu Retro Africa, funky rozbušenou brazilským bubeníkem Rafaelem Pereirou s jazzově sólující Mokenovou trumpetou: z rapových výkřiků „Fela Kuti, Yeke Yeke, Mory Kante, Manu Dibango, Soul Makossa“ cítíme obdiv k velikánům, proč ho Moken zakončil ďábelským smíchem, ví asi jen on, v rodném kamerunském městě Limbe původně módní návrhář a amatérský hudebník.

Do americké Atlanty to vzal přes Detroit a debut Chapters of My Life mu produkoval Blick Bassy. Moc spokojený nebyl, druhému albu tudíž nasadil vlastní křídla ve smyslu „můžeš, i když máš pochybnosti“. Takže proč se s tím párat: loutně ngoni nasadil v U Nla tvrdě rockovou ohlávku a jazzovou houslistku Marly Feeney požádal navrch o špetku romantické klasiky. Inu prý namlouvací píseň, tak proč ne. Your Sun is Rising s vyhrávkami kytary a trubky naznačuje, kolik citů zpěvák investoval do mnohaleté lásky k Sarah Vaughan a fakt se vokálně snaží i teď, slyšet ji ovšem Sarah, vzala by si na noc raději prášek na spaní. Moken si vaši pozornost určitě zaslouží.

Moodswing Records

Jiří Moravčík

Obal: https://m.media-amazon.com/images/I/61vvDHeVDlL._SS500_.jpg

You Tube: https://www.youtube.com/watch?v=QuyQtFdCCTg&feature=emb_logo

Zpět