World Music - Malý průvodce světem world music

Manga (2019)

Mayra Andrade

Columbia

02.01.2020 | Kapverdské písně přes autotune.


Léta se Mayra Andrade snažila dokázat, že ne všichni na Kapverdských ostrovech  jako nesmrtelná Cesaria Evora, která tamní hudbu uvedla na světovou scénu, propadli melancholickým písním morna. Do kapverdských stylů  Mayra zamotávala brazilské, západoafrické a kubánské vlivy, a tím že postupně žila  v Angole, Senegalu, Paříži a dnes v Lisabonu, nebránila se ani jazzu, za každé situace však vždy definovatelná jako velvyslanec kapverddských tradic. Na albu vyšlém po dlouhých šesti letech se od nich odstřihla se žádostí: „Nechtě mě být tím, čím skutečně jsem". Tedy zpěvačkou s potřebou být v souladu s moderním afropopem, jehož potenciál násobí narůstající renomé elektroproducentů. Sama si vybrala dva možná nejžádanější: 2B z Pobřeží slonoviny a Akatche ze Senegalu. 

A jistotu, že tím u věrných fanoušků nerozezní poplašné zvonění, ji dodal francouzský producent Romain Bilharz (Stromae, Feist), protože na takový příval elektroniky, afrobeatu, smyslných západoafrických rytmů a náznaků hip hopu, nemusel být každý připravený. A už vůbec ne zpěvaččinu premiéru s autotune: když ve studiu poprvé uslyšela svou jediněčnou verzi skladby Tan Kalakatan od kapverdského písničkáře Princezita, křičela  prý nadšením jako dítě, které poprvé spatřilo Ježíška. Zatímco u vlastního  milostného rozjímání Plena se k neutišení rozplakala a nikdo by se tomu ani na vteřinu neměl divit. Emoční dopad má skladba zdrcující...

Album se pro Mayru stane zcela určitě synonymen moderní umělecké vize a kapverdské kontinuity a žádný div, že do jeho názvu vložila mango, tropické ovoce, procházející během procesu zrání změnami barvy, chuti a vůně. O tom je i skladba Vapor Di Imigrason v kapverdském rytmu coladeira zasvěcená emigraci : Mayra ji napsala v roce 2002, když v sedmnácti letech odjížděla žít do Paříže, nikdy se ji ale neodvážila zpívat na veřejnosti. „Je důležité mít na paměti, že jen velmi málo lidí opouští domov, svou zemi a rodinu dobrovolně a když jsem se podívala okolo sebe, přišlo mě to téma víc než předtím aktuální. Proto jsem se k písni vrátila a nezměnila na ní ani slovo."

Columbia

(pro Český rozhlas Ostrava)

Jiří Moravčík

 

 

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět