World Music - Malý průvodce světem world music

Bonny Light Horseman (2020)

Bonny Light Horseman

37d03d

05.11.2020 | Písně nemají a nepotřebují žádný pas, cestují po světě a berou na sebe době odpovídající podoby, podtrhující jejich platná poselství.


Proto, když americké folkové trio převádí lidové písně z minulosti do současnosti, myslí prý přitom i na budoucnost. Hvězdní písničkáři Anaïs Mitchell, Eric D. Johnson a Josh Kaufman po nich prý docela obyčejně zatoužili a dopředu věděli, že pocházejí z Británie a Irska, odkud se v minulých stoletích dostaly s přistěhovalci do Nové Anglie a podílely na formování vznikající americké hudby.

„Ty písničky nejsou naše, ale zároveň naše jsou,“ řekl Josh po vystoupení na festivalu, který ve Wisconsinu pořádali Justin Vernon s Aaronem Dessnerem, kdy trio ještě bez názvu a myšlenky na nahrávky teprve těsně před koncertem dávalo dohromady seznam skladeb a ukázalo se, že shoda panovala na těch tradičních. A protože společné hraní dopadlo nad očekávání dobře, přijali Justinovo pozvání a v Berlíně se zúčastnili rezidenčního projektu 37d03d, kde už pod názvem Bonny Light Horseman ( prastará irská balada zpopularizovaná během napoleonských válek) začali natáčet základy debutového alba. Obklopeni dalšími písničkáři - Kate Stables, Mike Lewis, Shahzad Ismaily nebo Lisa Hannigan – což vysvětluje jejich přítomnost ve sborech. Například v Blackwaterside, smutném příběhu dívky, která milenci „uvěřila, že slunce vychází na západě“ a ten ji po noci plné vášní opustil. Jde o typický příklad cestovatelské skladby: známe ji ve verzích mnoha anglických folkařů a od Berta Jansche ji převzali i Led Zeppelin. O původu appalačského spirituálu Bright Morning Star se nic neví, jeho jižanské duchovní vznešenosti ale propadl Justin Vernon, přídávající se k triu.  „Vrátím se, a když ne moje lásko, slunce vysuší oceán,“ zpívá procítěně Anaïs v milostné skladbě 10 000 Miles. Co bude s Bonny Light Horseman dál se neví, i kdyby po něm ale zbylo jen tohle vynikající albové „nadčasové zdůraznění humanismu“, v kolektivní paměti  zůstane navždy.

37d03d

(pro UNI)

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět