World Music - Malý průvodce světem world music

Queen and Judgement (2020)

Battle of Santiago

Fat Beats Records

05.11.2020 | „V rozmanitosti je naše síla,“ tvrdí premiér Justin Trudeau a nejvíc z toho těží kanadská hudba. Na strmém zájmu o ní se totiž významně podílejí přistěhovalci.


Při pokusu rozklíčovat co se skrývá za názvem Battle of Santiago záhy zjistíte, že máte na vybranou a protože kanadsko-kubánská kapela nominovaná na cenu Juno jeho tajemství nikdy neobjasnila, záleží na vás, jestli dáte přednost historickým válečným bitvám nebo drsnému fotbalovému utkání mezi Chile a Itálií z roku 1962. I tak posloucháte, tančíte, bavíte se a čekáte, jestli pětice muzikantů a zpěváků na novém albu Queen & Judgement přece jenom nepřijde s nějakým vodítkem. Nepřijde. Po chvíli vám je to ale jedno. Za to vás strhne zájem o pozadí té opravdu výbušné hudby a vzápětí zaskočí informace, že v kanadském Torontu žije jedna z největších kubánských komunit v Severní Americe. Málo tomu, takže podstatnou část skladeb skupina natáčela na Kubě.

„To se může stát snad pouze v Kanadě,“ upozorňuje leader kapely, baskytarista Michael Owen, v narážce na národnostní složení Battle of Santiago, zahrnující Mohawka s Kubánci a nevšední zvuk, mající v záměru přeskakovat z afro-kubánských rytmů do post rocku, elektroniky, afrobeatu a jazzu. Rozmetání jakýchkoliv hranic – zeměpisných i tvůrčích – se přitom děje s absolutní lehkostí.  S filmováním videoklipu skladby La Moto měli v Havaně ale menší problém: zpívá se v ní o  la mujer verde, neboli o  zeleném listu, kubánskými úřady lidu pod přísnými tresty odepřenému.

Fat Beats Records

(pro Český rozhlas)

Jiří Moravčík

 

WWW odkaz

Zpět