World Music - Malý průvodce světem world music

Yesun (2020)

Roberto Fonseca

Mack Avenue Records

05.11.2020 | Existují prý boží stvoření, které nevidíme přicházet. Najednou nečekaně stojí vedle nás a mění naše spirituální uvažování, tvrdí kubánský klavírista a je vám jistě jasné, jak se to musí promítnout do jeho hudby.


Na předchozích albech prozkoumával kubánskou spiritualitu a s malijskou zpěvačkou Fatoumatou Diawara africké kořeny. Tentokrát se žánrově rozpřáhl víc než kdy předtím: „Zatoužil jsem natočit album, které by mohlo sdílet široké publikum a zanést na něj vlastní zážitky z poslední doby. Třeba na skladbu jako Clave, jsem nikdy předtím netroufl.“

Za doprovodu bubeníka Raula Herrery a kontrabasisty Yandyho Martíneze staví mosty mezi Kubou, funky, jazzem, hip hopem, tangem a klavír střídá se syntezátory. A hodně zpívá, což se nevylučuje s hosty: kubánskou raperkou a zpěvačkou Danay Suarez a vokální kvartetem Gema 4 z Havany.

Hudbu srovnává Fonseca s vodou, která se také dostane úplně všude, a bez obou prý nemůžeme existovat. Proto název alba Yesun, vlastně novotvar: Yemenya je v yorubském náboženství bohyně moře a plodnosti a Oxun bůh řeky. Vivo znamená užívat si života, takže nám to Fonseca s americkým saxofonistou Joe Lovenem názorně předvedou a nevázanost hranicemi, s možností hrát hudbu podle svých představ odkryl s Ibrahimem Maaloufem ve skladbě Kachucha, mixu tanga s konžskými kořeny, jaké se hrávalo na Kubě a hudby Středního východu.

Mack Avenue Records

Jiří Moravčík

 

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět