World Music - Malý průvodce světem world music

Různí (2020)

Různí (2020)

Matt Geraghty Music

05.11.2020 | Novodobé peruánské bojovnice


Nejen během oslav Národního dne afro-peruánské kultury se přitom ukazuje, jak silně africké dědictví prostupuje kulturou země, nicméně mezinárodní image Peru nadále tvoří Říše Inků, Machu Picchu a indiánská historie And.

Americký jazzový kontrabasista Matt Geraghty a zakladatel projektu Just Play na albu The Warrior Women of Afro-Peruvian Music odkrývá i další nepravosti: znevýhodnění a nerovnoprávnost žen. „Musíme bojovat na dvou frontách, protože jsme ženy a ke všemu černé, denoděnně čelící sexismu a narážkám na barvu pleti“ vysvětlila zpěvačka Charo Goyoneche, zastupující s desítkou hudebnic a zpěvaček  ženský element v afro-peruánské hudbě, rytmickém soutoku afrických, indiánských, španělských a kreolských vlivů. A není náhodou, že ústředním nástrojem alba se stal cajón: dnes celosvětově populární perkusní bedýnku vynalezli v 16. století peruánští otroci. 

Novodobé peruánské bojovnice ve studiu s Geraghtym podpořili vynikající američtí muzikanti - Howard Levy a  Gil Goldstein – a produkce se ujal slavný Zé Luis Oliveira z Brazílie. Album doplňuje také mnoho rozhovorů a videoklipů uvedených na You Tube.

Matt Geraghty Music

(pro Český rozhlas)

Jiří Moravčík

 

Zpět