World Music - Malý průvodce světem world music

The Eva Quartet - Spiritualita křišťálově ostrých hlasů

10.01.2010 | Mysteriózní hlasy bulharských ženských sborů co nedávají posluchačům spát, představují už navždy světový unikát: tímto způsobem se nikde jinde nezpívá. Až nelidsky vokální techniku, nezvyklé harmonie a nepochopitelné rytmy přiřkl osud pouze ženám z bulharských vesnic. „Je takřka nemožné aby se to někdo jiný naučil, naše ženy se s touto schopností rodí a kdo by se o to pokoušel, mohl by si vážně poškodit hlasivky“, tvrdí dlouholetá vedoucí legendárního sboru bulharské televize Dora Hristova.


Zrozený uprostřed tuhé bulharské totality pro potřeby propagandy komunistického režimu, nezřízeně oslavován na Západě. Dávno před fenoménem world music se do něho zbláznilo rockové publikum, ohromené údajnou schopností zpěvaček probudit samotného Tutanchámona a stavějící je na společný piedestal s atmosférickou ponurostí skupin Cocteau Twins a Dead Can Dance z anglického labelu 4AD, u něhož švýcarský enomuzikolog Marcel Cellier v roce 1976 vydal dnes již kultovní album Le Mystére des voix Bulgares. Sbor tohoto jména se pak vydal na triumfální jízdu po světě: získal kdejakou  cenu, včetně Grammy; ke spolupráci ho vyzývali avantgardisté i rockeři a když prestižní magazín Songlines vloni mapoval uplynulých dvacet let world music, mezi padesáti velkými okamžiky hudby z celé planety nechyběl pochopitelně Le Mystére des Voix Bulgares.

Zpěvačky oslňovaly osamoceně (Kalinka Vulcheva) nebo zakládaly další, početně rozdílné sbory, neméně fascinující: Trio Bulgarka, Angelite nebo ty od Gorana Bregoviče.

Od roku 1995 se od Les Mystére des Voix Bulgares oddělily také Gergana Dimitrova, Sofia Kovacheva, Evelina Christova a Daniela Stoichkova a založily Eva Quartet.

The Eva Quartet

Od ostatních sborů se odlišuje: zpívá staré bulharské písně liturgického charakteru, které neprošly obvyklou sofistikovanou úpravou známou od Les Mystére des Voix Bulgares. Síla Eva Quartetu tedy vedle famózních hlasů spočívá v autenticitě, přestože má ve svém repertoáru i skladby jazzových autorů Veselina Nikolova a Antoniho Doncheva, ale také autorské písně Krassimira Kjurkchiskiho.

Eva Quartet nezůstává věrný pouze a capella zpěvu a bulharské tradiční hudbě. Pro zpěvačky je příznačné, že se po celou dobu věnují nejrůznějším přesahovým projektům: korsická polyfonie skupiny A Filleta, ambientní drum´n´ bass Hectora Zazou, vídeňské koncerty s maďarským Muzsikásem a zpěvačkou Mártou Sebestyén nebo účast v obrovském Orchestra Popolare, každoročně sestaveném z učinkujících významného italského festivalu La Notte della Taranta (vloni ho po Joe Zawinulovi vedl Mauro Pagani, bývalý člen slavné kapely Premiata Forneria Marconi), kde Eva Quartet doprovodil také hodně výbušnou skupinu Banda Adriatica.

A když německý festival Rudolstatd vyhlásil za magický nástroj lidský hlas, stal se Eva Quartet společně s rómskou zpěvačkou Mitsou a finskými řvouny Mieskuoro Huutajat vrcholem společného koncertu vyjímečných hlasů této planety.

Nedávno vystoupily na ostře sledované londýnské přehlídce Balkan Fever a v tisku nenazvaly naprostou senzací.

Na svém kontě má čtveřice s „křišťálově ostrými hlasy“ vedená sbormistrem a dudákem Mile Ivanovem dvě nahrávky: Bulgarian Folklore Gifts (Orpheus Music, 2000) a Harmonies (Kuker Music, 2008)

(2008)

Foto: Archiv

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět