World Music - Malý průvodce světem world music

DakhaBrakha - Liturgie v účesu Marge Simpsonové

20.09.2010 | Tři jezinky a jeden statný kozák odkázaní na hudební etnochaos a ukrajinskou mytologii. Ceremoniální rytmy a hlasy měnící se z chrámové velebnosti do žiletkového ječení.


DakhaBrakhaAtmosféra betonových předměstí Kyjeva se mísí s jedinečným kozáckým barokem, intenzivní ukrajinské melodie s Orientem a africkými rituály.

Stojí před vámi tři ženy – jedna dokonce s dready – v dlouhých bílý šatech a vysokými čepicemi co mohou být čapkami atamanů i účesem Marge Simpsonové. Po boku mají chlapa v černých holínkách, kterému k dokonalosti chybí snad jen šavle.

DakhaBrakhaPředstavení radikálního avantgardního kyjevského divadla DAKH vystavená ze střípků Shakespearova krále Leara, Dostojevského Idiota, Gogolových Mrtvých duší a filmu Jima Jarmusche s Tomem Waitsem doslova vybuchují v opulentní rej barev, světel, bizarních kostýmů a hudby. Když režisér a vůdce Vladyslav Troitskiy – někdo jako náš Vladimír Morávek z Divadla Husa na provázku – uváděl v Londýně Macbetha, oprostil ho od slov – co bylo potřeba dopovědět, zahrála a zazpívala skupina DakhaBrakha, kterou si pro své divadlo vymyslel, včetně její názvu: ve staré ukrajinštině to znamená něco ve smyslu „dávej ber“.

Ve své originalitě fascinující hudba má jádro z ukrajinské hudební tradice a pravoslavné liturgie do níž vstoupily globální rytmy a smyslné snění Igora Stravinského o Coco Chanel.

DakhaBrakhaTří zpěvačky – Iryna Kovalenko, Olena Tsybulska a Nina Garenetska – a Marko Halanevych hrají na desítky nástrojů. Vedle akordeonu, klavíru, garmošky a cella ale převažují nejrůznější perkuse a bubny z východní Evropy, Afriky a Asie.

Když skupina přijela v rámci ukrajinské delegace na filmový festival do Cannes, okolí pověstného červeného koberce kudy chodí hvězdy zelo prázdnotou. Všichni odešli poslouchat a fotografovat DakhaBrakha.

Na letošních Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou stačilo zůstat v zámeckém parku. Od jiných a odjinud načerpané informace se ukázaly být pravdivé, až na na jednu maličkost: neupozorňují na to, že ve skutečnosti, naživo, vás tihle Ukrajinci pohltí tak, že vám to sebere pár nocí spánku.

(2010)

Foto: Yvetta Stránská

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět