World Music - Malý průvodce světem world music

Celso Piña - Cumbia se musí hrát agresivně

15.12.2012 | Akordeonový rebel nabízí mexickou cumbiu ostrou jak chilli papričky a samozřejmě, i třaskavou skladbu Cumbia Sobre El Rio z filmu Babel.


Na Latin Grammy dvakrát nominovaný Celso Piña patří v Mexiku ke kultovním hvězdám, když se ale poprvé ve své třicetileté kariéře vloni se svou skupinou Ronda Bogota objevil v Evropě na veletrhu WOMEX, totálně roztančené publikum zpívající Piñovy velké hity potvrdilo, že jeho pověst divokého hráče, zpěváka a skladatele už dávno přesáhla hranice země.

„Celso Piña představuje v Mexiku masový fenomén. Jeho neúprosná cumbia má všechny příznaky epidemie, proti které neexistuje žádná vakcína, “ napsali o něm.

Návštěvníci Colours si jistě pamatují strhující cumbia jízdu s mexickou kapelou El Grand Silencio. Ta stejně  jako Celso Piña pochází z průmyslové metropole Monterrey, kousek od hranic se Spojenými státy. Často se proto spojují do úderné jednotky navrch s pořádnou náloží hip hopu Control Machete, kteří s Piñou natočili skladbu Cumbia Sobre El Rio a přispěli tak k tomu, že soundtrack k filmu Babel obdržel v roce 2007 Oscara.

Akordeonový rebel, jak Celso Piñu přezdívají, nehraje pro lázeňské kolonády, ty by zřejmě ve vteřině zbořil. Od 80. let patří mezi  zásadní a průkopnické inovátory mexické cumbie, v jeho podání s norteña, baladami rancheras, tex-mex, reggae, r&b, ska, rockem a elekronikou.

Cumbia pochází z Kolumbie a slévají se v ní tři kultury: indiánská, africká a evropská. Ze země ji jako pilné včelky roznesli muzikanti, dělníci a emigranti a nechali opylovat dalšími vlivy. Cumbia dnes představuje nejpopulárnější panamerický styl, beroucí na sebe v různých zemích odlišnou podobu, přestože to základní – výrazný rytmus – pro cumbii zůstává svaté.

V Monterrey se v 80. letech hrávala jenom mexická hudba s akordeonem. Kolumbijskou cumbii tady skoro nikdo neznal a když ano, tak jen tu starou puritánskou verzi. Nezbylo mě proto nic jiného, než začít hrát agresivněji. S elektrickou kytarou, bicími a spoustou moderních prvků. Jinak bych nikoho nezajímal. Když jsme přijeli do Kolumbie, lidé se nám smáli: to tady chcete prodávat chilli? Po koncertě je smích ale přešel,“ řekl Celso Piña, hudební samouk spojený s dělnickými čtvrtěmi Monterrey, odkud šíří slávu mexické cumbie po celé Americe.

Na kontě má přes dvacet velmi úspěšných alb a za Barrio Bravo by v roce 2002 nominován na cenu Latin Grammy: za nejlepší Tropical album a Nováčka roku.

Celso Piña spolupracoval se slavnou mexickou zpěvačkou Lilou Downs, tex-mex akordeonistou Flaco Jiménezem, skladatelem a leadrem Bajofondo Tango Club, Oscary a Grammy ověnčeným Gustavo Santaolallem i se Sergeantem Garcia.

(2012)

Foto: Yvetta Stránská

Jiří Moravčík

Odkaz na Myspace.comWWW odkaz

Zpět